Aktuality

Archiv

Rok: 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017


6. májové setkání ambulantních pneumologů

11. 5. 2022 Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Ve dnech 6.–7. května 2022 se v Kutné Hoře konalo 6. májové setkání ambulantních pneumologů, kde byly prezentovány mj. dva screeningové projekty NSC. PhDr. Karel Hejduk a MUDr. Marcela Koudelková představili cestu k zavedení programu časného záchytu karcinomu plic v České republice, zatímco doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D. seznámil posluchače s aktuálními výsledky projektu časného záchytu CHOPN a vyzval k zapojení ambulantních pneumologů do programu.

Screening rakoviny plic se pomalu rozbíhá. Počet radiologických pracovišť, která ho mají provádět, ještě vzroste

11. 5. 2022 Zdroj: Zdravotnický deník

V roce 2018 zemřelo v Česku v souvislosti s rakovinou plic 5400 lidí, což je pětina všech, kdo podlehli nádorovým onemocněním. V největším nebezpečí jsou kuřáci, kteří mají 22krát vyšší riziko rakoviny plic. Úplné vyléčení je přitom možné pouze v časných stádiích onemocnění, jejichž záchyt se však u nás doposud dařil jen u 15 až 20 procent pacientů. Klíčem k tomu, jak číslo zvýšit, jsou screeningové programy, které dokážou zlepšit záchyt v časných stadiích až na 70 procent. Česká republika má plošný screeningový program od začátku tohoto roku, a patří tak mezi průkopníky tohoto přístupu na evropské půdě. A aby byl program dostupný všem napříč republikou, došlo oproti původním plánům ještě k rozšíření míst, kde bude možno vyšetření v podobě nízkodávkové CT provést.

Pneumologové z celé ČR nejen o astmatu, CHOPN a karcinomu plic

10. 5. 2022 Zdroj: Medical Tribune

Letošní XXVI. ročník Hradeckých pneumologických dnů se po covidové odmlce od 20. do 23. dubna 2022 konal opět prezenčně a sešli se zde odborníci nejen z České republiky. Vedle velkých témat, k nimž tradičně patří situace v oblasti léčby karcinomu plic, CHOPN nebo astmatu, se odborníci zaměřili i na vztah plicních chorob s onemocněním covid‑19, ale nechybělo ani téma transplantací plic nebo nového screeningového programu karcinomu plic.

VII. mezinárodní konference Kvalita a její perspektivy: Nové výzvy ve zdravotnictví

22. 4. 2022 Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Ve středu 20. dubna 2022 se v Pardubicích konala VII. mezinárodní konference Kvalita a její perspektivy: Nové výzvy ve zdravotnictví. Vystoupil na ní mj. RNDr. Ondřej Májek, Ph.D., který posluchače seznámil s aktivitami Národního screeningového centra a představil informační zázemí programů screeningu a časného záchytu v ČR.

Otevírání a zpřístupňování zdravotnických dat: trend sílí

20. 4. 2022 Zdroj: Medical Tribune

Národní portál psychiatrické péče publikuje interaktivní grafy i otevřené datové sady. Systém hlášení nežádoucích událostí zveřejňuje údaje pro veřejnost i pro poskytovatele, také do budoucna počítá s otevřením dat. I k národním screeningům se chystá datový portál. K několika tématům zpracoval data portál ukazatelů kvality. Dostupnost dat o zdravotnictví se pomalu, ale jistě zlepšuje.

Víc lidí s rakovinou přichází pozdě, návštěvu lékaře odkládali kvůli covidu

10. 2. 2022 Zdroj: idnes.cz

Šíření koronaviru a protiepidemická opatření ovlivnila rozhodnutí i možnosti řady lidí vyhledat včas pomoc lékařů kvůli jiným potížím. Onkologové teď upozorňují, že nových pacientů s rakovinou v Moravskoslezském kraji sice mírně ubylo, ale přibývá těch, u nichž je nemoc odhalena pozdě.

Češi ignorují prevenci, rakoviny bude přibývat, varuje šéfka onkologů

26. 1. 2022 Zdroj: seznamzpravy.cz

Antivakcinační nálady a nedůvěra ve vědecký vývoj mohou ovlivnit i léčbu a prevenci rakoviny, obává se předsedkyně České onkologické společnosti Jana Prausová.

Zpět