Aktuality

Archiv

Rok: 2020 | 2019 | 2018 | 2017


Předčasný porod mohou lékaři předpovědět

25. 8. 2020 Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Pouhých 45 minut stačí lékařům k odhalení rizika předčasného porodu. Unikátní projekt Screening rizika předčasného porodu zavedením programu QUiPP poprvé v ČR nabízí nastávajícím maminkám lékaři Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK Praha. Projekt realizuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ČR ve spolupráci s Gynekologicko-porodnickou klinikou VFN a 1. LF UK Praha, kde bude vyšetřena více než tisícovka žen s rizikem předčasného porodu z celé ČR.

Ověřené informace ze zdravotnictví na jednom místě – Národní zdravotnický informační portál spuštěn

24. 7. 2020 Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Pod záštitou Ministerstva zdravotnictví České republiky připravily Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP), Státní zdravotní ústav (SZÚ) a Ústav zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS ČR) informační portál, jehož primárním cílem je poskytnout široké veřejnosti místo, kde nalezne důvěryhodné a garantované informace z různých oblastí českého zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví snížilo věkovou hranici pro screening nádorů kolorekta

3. 7. 2020 Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Od 1. července mají lidé od 50 let vyšetření formou kolonoskopie, která je prevencí rakoviny tlustého střeva, zdarma. Věkovou hranici o 5 let snížilo Ministerstvo zdravotnictví. Česká republika patří bohužel k zemím, kde každoročně rakovinou tlustého střeva a konečníku onemocní nejvíce pacientů. Proto probíhá adresné zvaní občanů ke screeningu.

Národní screeningové centrum ÚZIS ČR a Aliance žen s rakovinou prsu společně vyvrací mýty o mamografii

5. 6. 2020 Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví České republiky

Národní screeningové centrum, které je součástí Ústavu zdravotnických informací a statistiky pod Ministerstvem zdravotnictví a buduje jednotný systém podpory screeningových programů v ČR, podpořilo natočení videa uvádějícího na pravou míru nepravdivé informace šířící se po internetu o mamografickém vyšetření. Právě mamografie je totiž v rámci screeningu nádorů prsu nejúčinnější metoda. Zhoubný nádor prsu dokáže odhalit už v nehmatném stadiu. Ministerstvo zdravotnictví dlouhodobě podporuje screeningové preventivní programy a vyzývá veřejnost, aby prevenci nepodceňovala.

Jak chránit sebe a své okolí v době koronavirové epidemie?

21. 3. 2020

Krátké instruktážní video připravené MZ ČR.

Zadýcháváte se? Nechte se vyšetřit, říkají pneumologové

25. 2. 2020 Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Problém udýchat výstup do schodů nemusí být projev pokročilého věku nebo špatné kondice. Pokud vám je přes čtyřicet let a kouříte, může být příčinou chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). V pilotním programu Národního screeningového centra (NSC) Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ČR už plicní lékaři cíleně vyšetřili více než čtyři stovky rizikových osob a u 32 % z nich skutečně odhalili onemocnění CHOPN. Dalších 30 % pacientů trpělo jiným plicním onemocněním. I proto pneumologové Fakultní nemocnice v Brně společně s NSC ÚZIS vyzývají k bezplatnému preventivnímu vyšetření.

Čerpání z evropských fondů ve zdravotnictví rok od roku roste, loni dotace činily přes čtyři miliardy

13. 2. 2020 Zdroj: Zdravotnický deník

V roce 2019 Česká republika v oblasti zdravotnictví čerpala z fondů EU dotace ve výši více než čtyři miliardy korun, což je dvakrát víc než v roce předchozím. V rozhovoru s ministrem zdravotnictví se hovoří také o Národním screeningovém centru a pilotních screeningových programech.

Kolonoskopie by mohla být zdarma už od 50 let, navrhuje ministerstvo. Včasný screening je totiž nejlepší prevence

4. 2. 2020 Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz

Nádorové onemocnění zasáhne podle České onkologické společnosti každého třetího Čecha. Nejčastější jsou nádory plic, prsu, kůže, ale i tlustého střeva. Některým se dá ale velmi dobře předcházet screeningovým vyšetřením.

Jedině mamografie je schopná odhalit malé nádory, zdůrazňuje radiolog Daneš

2. 2. 2020 Zdroj: radiozurnal.rozhlas.cz

Česká republika je pokrytá 70 screeningovými centry s kvalitními přístroji i radiology, kteří odečítají snímky. A ukazují to i výsledky – od počátku screeningového programu došlo k výraznému poklesu úmrtnosti. „Pokud srovnám jednotlivé země EU, tak Česko patří mezi země s jednou z nejnižší úmrtností na rakovinu prsu. Je to díky tomu, že lidé chodí na screening,“ pochvaluje si mamodiagnostik a zakladatel českého screeningového programu Jan Daneš.

Jak zvýšit zájem občanů o účast v onkologickém screeningu?

20. 1. 2020 Zdroj: Medical Tribune

Na onkologické screeningy hrazené ze zdravotního pojištění chodí jen zhruba polovina těch, kteří by je podstoupit měli. Zvýšit počty vyšetřených o 20 až 30 procent je cílem, na který by se mělo ministerstvo zdravotnictví letos zaměřit.

Díky screeningovému programu se daří snižovat mortalitu na kolorektální karcinom

20. 1. 2020 Zdroj: terapie.digital
Ve dnech 22. a 23. října proběhla v Praze konference PREVON, která se zaměřuje na časný záchyt onemocnění, inovace, výzvy a perspektivy v primární péči u dětí a dospělých. Letošní ročník se konal pod záštitou ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a dalších významných osobností českého zdravotnictví. První den konference byl uveden zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR, Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, zdravotních pojišťoven a Senátu Parlamentu ČR zamyšlením nad strategickým směřováním v oblasti prevence a časného záchytu onemocnění.

Domácí test na rakovinu? Není problém

17. 1. 2020 Zdroj: iprima.cz

Lidé, kteří dlouhodobě nechodí na prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku, dostanou test na skryté krvácení poštou až domů. Ministerstvo zdravotnictví spouští pilotní projekt, během kterého pošle do deseti tisíc domácností samoodběrové vyšetření. Preventivní vyšetření tlustého střeva a konečníku bývá pro pacienty choulostivé. Ministerstvo si od projektu slibuje snížení počtu výskytu nově nemocných lidí.

Lidé, kteří se dlouhodobě neúčastní screeningu kolorektálního karcinomu, obdrží test na skryté krvácení zásilkou až domů

14. 1. 2020 Zdroj: Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR

Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR spolu s Ministerstvem zdravotnictví ČR a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR spouští unikátní pilotní projekt. S dnešním dnem začíná s pomocí České pošty rozesílat pilotní balíčky se samoodběrovou sadou na vyšetření rakoviny tlustého střeva a konečníku. Takzvaný kolorektální karcinom patří mezi nejčastější zhoubné nádory. Ročně je v Česku diagnostikováno přibližně 7 500 nových onemocnění a téměř 3 500 pacientů na toto onemocnění každý rok umírá. Jde o závažné onemocnění, které je na začátku zcela bez příznaků, a proto je často objeveno příliš pozdě. Díky včasnému nálezu je však často možné zabránit vzniku pokročilé rakoviny. Tomu by mělo napomoci i samoodběrové vyšetření jako nová možnost pro ty, kteří opakovaně nereagují na pozvánky a screeningu se neúčastní. Pilotní projekt osloví ve třech vlnách celkem 10 000 pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny formou balíčku, jehož součástí je samoodběrová sada na odběr zcela zdarma a v pohodlí jejich domova. Projekt je financován Evropskou unií.

Vytipovaní lidé dostávají poštou set k vyšetření rakoviny tlustého střeva

12. 1. 2020 Zdroj: Česká televize

Ministerstvo zdravotnictví vytipovalo 10 tisíc pojištěnců, kteří poštou dostanou testovací sady na vyšetření rakoviny tlustého střeva a konečníku. Test si tak mohou udělat doma. Většinou jde o lidi, kteří nereagovali na pozvánky k preventivnímu vyšetření.

Zpět