Aktuality

Téměř polovina žen podceňuje význam prohlídek u gynekologa, ty mohou zachránit život

23. 6. 2018 Zdroj: Česká televize

Na 400 žen v Česku každý rok podlehne karcinomu děložního hrdla a dalších 800 případů každoročně přibude. Karcinom děložního čípku je třetím nejčastějším zhoubným nádorem u žen. Dá se mu přitom snadno předcházet. Je možné se proti němu očkovat a lékaři ho umí ve většině případů rozpoznat dřív, než rakovina vůbec propukne.

Se zavedením mamografického screeningu se snížila úmrtnost na karcinom prsu, potvrdila nová studie

12. 6. 2018 Journal of Medical Screening

Studie z Nového Zélandu je nejnovějším dokladem toho, že zavedení programu mamografického screeningu v dlouhodobém horizontu vede k poklesu úmrtnosti na karcinom prsu. Výsledky výzkumu byly právě publikovány v odborném časopise Journal of Medical Screening [1].

Bojíte se mamografu? Překonejte nejčastější mýty

11. 6. 2018 Zdroj: nova.cz

Rakovina prsu je po kožních nádorech nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. V České republice každoročně onemocní kolem 7 000 žen na rakovinu prsu a ročně jí přibližně 1 900 podlehne. Je dávno známo a statisticky prokázáno, že více než 90 % žen s nádorem prsu v počátečním stadiu se zcela vyléčí. Nejdůležitější tedy je, aby ženy přišly na preventivní vyšetření včas a podstupovaly jej pravidelně.

Lepší testy rakoviny děložního čípku

8. 6. 2018 Zdroj: Česká televize

Modernější testování líp odhalí přednádorové změny i rakovinu děložního čípku. Studie u dvou tisíc čtyř set českých žen prokázala, že testy na přítomnost DNA lidského papilomaviru jsou mnohem přesnější než ty v současnosti používané.

Komu slouží šíření lží o mamografii? Její přínos je nezpochybnitelný

29. 5. 2018 Zdroj: nasregion.cz

Před rakovinou prsu by se ženy měly mít zdravě na pozoru, panický strach je však zbytečný. Co mohou ženy dělat pro prevenci tohoto onemocnění a kdy by měly vyhledat odborníka? Jakým protivníkem jsou rakovině prsu současné diagnostické a léčebné možnosti medicíny a proč není namístě zpochybňování přínosu mamografického vyšetření, které možná mnozí čtenáři v médiích již zaznamenali? Na tyto a další otázky odpovídala expertka na mammární diagnostiku a bojovnice proti rakovině prsu MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D.

Znovu potvrzeno: mamografický screening v ČR snižuje úmrtnost na rakovinu prsu

23. 5. 2018 Zdroj: ÚZIS ČR

Po internetu se nezřídka šíří zvěsti o údajné neúčinnosti mamografického screeningu, které se však ani zdaleka nezakládají na pravdě a už vůbec ne na „tvrdých datech“. Řada vědeckých studií z posledních několika let opakovaně prokázala, že screening karcinomu prsu jednoznačně snižuje úmrtnost na toto onemocnění.

Jsou ženy očkované proti HPV chráněny před vznikem karcinomu děložního hrdla? A existují nějaká rizika související s očkováním?

9. 5. 2018 Zdroj: Tisková zpráva Cochrane

Vakcíny proti lidskému papilomaviru (HPV) chrání mladé ženy před lézemi děložního hrdla – zvláště pak ty, které podstoupily očkování ve věku 15–26 let. Nejnovější důkazy podporující toto tvrzení byly právě publikovány v Cochrane Library [1]. Nová studie rovněž shrnuje poznatky o potenciálních rizicích, která byla hodnocena v randomizovaných kontrolovaných studiích.

Strašák jménem rakovina. Ročně onemocní devadesát tisíc Čechů

3. 5. 2018 Zdroj: tyden.cz

Každoročně onemocní v České republice rakovinou průměrně 90 tisíc lidí. Podle České onkologické společnosti jsou poslední dostupné statistiky v Česku neúprosné. Přitom je důležité, aby Češi stále nepodceňovali prevenci a hlídali svůj životní styl.

Potvrzeno vědci: kolonoskopie zachraňuje životy

30. 4. 2018 Zdroj: i60.cz

Vyšetření tlustého střeva významně snižuje riziko smrti na jeho rakovinu, potvrdila nejnovější vědecká studie z USA [1]. Kolonoskopii, jak se tomuto vyšetření říká, mohou v Česku zdarma preventivně podstoupit lidé od 55 let.

Předkové dřív zemřeli a nádoru se nedožili, říká lékařka

28. 4. 2018 Zdroj: lidovky.cz

Rakovina je daň za prodlužující se život, říká docentka Petra Tesařová z Onkologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Jaká onkologická prevence podle ní má smysl?

Prevence a léčba závažných gastroenterologických onemocnění v Jihomoravském kraji

27. 4. 2018 Zdroj: Tisková zpráva ČGS ČLS JEP

Ve dnech 12.–13. 4. 2018 se ve Vile Stiassni v Brně na pracovním jednání sešli členové výboru České gastroenterologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČGS ČLS JEP) s jihomoravskými gastroenterology. „Cílem setkání, kterého se zúčastnilo na 30 odborníků z Jihomoravského kraje, bylo informovat kolegy o činnosti výboru ČGS a především diskutovat problémy oboru gastroenterologie nejen v tomto kraji“, představil význam akce předseda ČGS Prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc. Podobná setkání s regionálními gastroenterology se již v minulosti konala v Libereckém a Jihočeském kraji.

Míň masa, víc pohybu a prohlídek. Jak se vyhnout rakovině?

26. 4. 2018 Zdroj: lidovky.cz

Zhruba třetině onkologických onemocnění se dá vyhnout. Stačí změnit životní styl. Co všechno občas lidé berou na lehkou váhu a jak by měla vypadat účinná onkologická prevence?

Riziko nádorů se dá snížit. Jak se jim dá předejít?

24. 4. 2018 Zdroj: lidovky.cz

Výsledky léčby nádorových onemocnění se zlepšují, nemocných přesto přibývá. Jak to? Mimo jiné i proto, že lidé žijí déle. Kterým nádorům lze předejít životním stylem a které jsou spíše dědičné?

Test na rakovinu do schránek. Češi dostanou zkumavky na stolici

27. 3. 2018 Zdroj: denik.cz

Odeberte si vzorek stolice a pošlete ho do centrální laboratoře. Takový pokyn dostanou na konci roku tisíce Čechů. Dopis spolu se zkumavkou najdou přímo ve své poštovní schránce. Ministerstvo zdravotnictví tak chce bojovat proti rakovině tlustého střeva a konečníku.

Stanovisko IARC ke screeningu kolorektálního karcinomu

27. 3. 2018 Zdroj: Tisková zpráva Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC)

Kolorektální karcinom je třetím nejčastěji se vyskytujícím zhoubným nádorem (ZN) u mužů a druhým nejčastěji se vyskytujícím ZN u žen; celosvětově tvoří téměř 10 % roční incidence ZN. Tomuto onemocnění však lze předcházet zdravým životním stylem a efektivním screeningem. Účinnost různých metod screeningu kolorektálního karcinomu právě vyhodnotili experti pověření Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC).

Ministerstvo do konce roku zřídí specializovaná centra pro léčbu vzácných onemocnění

2. 3. 2018 Zdroj: Tisková zpráva MZ ČR

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch převzal záštitu nad letošním Dnem vzácných onemocnění, který letos připadá na středu 28. února. Cílem související osvětové kampaně je rozšířit všeobecné povědomí o těchto málo běžných chorobách a poukázat na potřebu jejich výzkumu. Pro pacienty Ministerstvo zdravotnictví ještě letos zřídí Vysoce specializovaná centra pro léčbu vzácných onemocnění, kde se nemocným dostane včasné diagnózy a potřebné odborné péče.

Na rakovinu tlustého střeva umírá o čtvrtinu méně Čechů než před 10 lety. Prevence se ale lidé stále bojí

9. 2. 2018 Zdroj: iROZHLAS.cz

Rakovina tlustého střeva je v Česku stále jedním z nejčastějších onkologických onemocnění – dnes na něj ale umírá o čtvrtinu méně lidí než před deseti lety. Může za to lepší životní styl Čechů, ale taky včasné zachycení nemoci ještě před vznikem samotného nádoru díky takzvanému screeningu.

Rakovina prsu je u mladých žen vzácná, o to však nebezpečnější. O životě a smrti často rozhoduje jen včasná diagnóza

3. 2. 2018 Zdroj: Český rozhlas

V neděli 4. února si připomeneme Světový den boje proti rakovině. Česká republika opustila nejhorší světové statistiky, rakoviny tlustého střeva a konečníku ubývá. Je to jedna z mála zpráv z poslední doby, o které se dát hovořit jako o pozitivní v souvislosti s výskytem nádorových onemocnění u nás.

Mamografie ženám neškodí, vyvracejí šířící se mýtus vědci

1. 2. 2018 Zdroj: novinky.cz

Mamografie, tedy rentgenové vyšetření prsu sloužící k odhalení prvních stádií rakoviny prsu, se v Česku využívá masově už od 90. let 20. století. Od té doby zachránila životy bezpočtu žen. Některé ženy se ale vyšetření obávají a raději dávají přednost například ultrazvuku nebo na vyšetření vůbec nejdou. Navíc se ozývají hlasy, že by mamografie nemusela být tak bezpečná a efektivní, jak se říká. Lékaři ale tvrdí, že mohou být pacientky klidné a vyšetření podstupovat mají.

ČR už nemá nejvyšší výskyt nádorů tlustého střeva na světě

30. 1. 2018 Zdroj: ČTK

Česko už není zemí s nejvyšším výskytem rakoviny konečníku a tlustého střeva na světě a s nejvyšší úmrtností na ně. V posledních letech ve výskytu klesla na šestou příčku a v úmrtnosti na jedenáctou. Přispěl k tomu takzvaný screening, tedy sledování s bezplatnými preventivními vyšetřeními. Novinářům to dnes řekl Ladislav Dušek z Institutu biostatistiky a analýzy Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Očkování proti HPV viru pro chlapce

24. 1. 2018 Zdroj: Česká televize

Zdravotní pojišťovny hradí vakcíny proti HPV viru i pro chlapce.

Statistická data o preventivních programech

9. 1. 2018 Zdroj: ÚZIS ČR

Statistická data o preventivních programech jsou dostupná v interaktivní formě z webových stránek Regionálního zpravodajství NZIS na http://reporting.uzis.cz.

Patnáct let mamografického screeningu v ČR: nadprůměrné výsledky v rámci Evropy

8. 12. 2017 Zdroj: ÚZIS ČR

V Brně proběhl 1. 12. 2017 již 15. ročník odborné konference Datový audit mamografického screeningu v praxi.

Kolorektální screening je v ČR opřen hlavně o praktické lékaře

4. 10. 2017 Zdroj: Medical Tribune

O příležitostech i úskalích tohoto nastavení hovoří doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., v rozhovoru pro týdeník Medical Tribune.

Konference PreVOn 2017 a EDCD 2017

2. 10. 2017 Zdroj: ÚZIS ČR

Ve dnech 25. až 27. září 2017 proběhly v Praze dvě konference spolupořádané NKC: PreVOn 2017 – Programy prevence, screeningu a časné diagnostiky vážných onemocnění ve světle současných poznatků a praktických zkušeností a European Digestive Cancer Days.

Archiv