Aktuality

Generální ředitel ZP MV ČR: Příspěvek na preventivní screening rakoviny prsu i u mladších žen je standardem. Loni jsme na něj vynaložili 1,5 milionu korun

5. 9. 2018 zdravi.euro.cz

Mamografie, tj. rentgenologické vyšetření prsu, se využívá jednak pro preventivní screening, jednak slouží k diagnostice nádorů prsu. V České republice se u žen starších 45 let provádí preventivní mamografie pravidelně každé dva roky a je hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Předčasně se narodí na osm a půl tisíce dětí ročně

15. 8. 2018 Zdroj: MF DNES

V oboru, který se zaměřuje na novorozené děti — odborně neonatologie, se Česko řadí mezi deset nejlepších na světě. V evropském žebříčku je Česko spolu s Norskem a Švédskem na čtvrté příčce. Úroveň se porovnává podle novorozenecké úmrtnosti, jinak řečeno, čím nižší úmrtnost, tím lépe.

Změření „plicního věku“ v lékárně může být prvním krokem k diagnostice časného stadia CHOPN

6. 8. 2018 Zdroj: Alliance Healthcare

Přibližně 20 % lidí, kteří přišli do vybraných lékáren zkontrolovat stav svých plic, zjistilo, že jim nefungují správně. Lékárníci u nich za pomoci speciálního měřicího přístroje objevili určitou míru obstrukce. Ta se při měření projevuje tak, že člověk nedokáže vydechnout plyny z plic tak rychle, jak by měl. Znamená to, že člověk může trpět například chronickou obstrukční plicní nemocí nebo průduškovým astmatem. Návštěvníky s plicní obstrukcí posílají lékárníci k lékařům.

Dále rozvíjejte screeningové programy, zní jedno z doporučení OECD pro Českou republiku

17. 7. 2018 Zdroj: ÚZIS ČR

V pondělí 16. července 2018 se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch setkal s generálním tajemníkem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Josém Ángelem Gurríou, který představil výsledky rozsáhlé analýzy současného stavu české ekonomiky a zdravotnictví a zároveň doporučení směrem k České republice. [1]. Mezi hlavními doporučeními OECD pro zlepšení systému zdravotní péče je i podpora screeningových programů.

Nízká proočkovanost proti HPV

12. 7. 2018 Zdroj: Česká televize

Podle poslaneckého zdravotnického výboru je v Česku nízká proočkovanost proti HPV.

Očkování dívek i chlapců proti lidským papilomavirům (HPV) zabraňuje vzniku řady vážných nádorových onemocnění a chrání lidské životy

12. 7. 2018 Zdroj: Výbor pro zdravotnictví PSP ČR

V České republice je obdobně jako ve většině vyspělých zemí Evropy zaveden vakcinační program proti lidským papilomavirům. Tyto vakcíny jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, je-li očkování zahájeno od dovršení třináctého do dovršení čtrnáctého roku věku. Očkování se týká dívek i chlapců.

Téměř polovina žen podceňuje význam prohlídek u gynekologa, ty mohou zachránit život

23. 6. 2018 Zdroj: Česká televize

Na 400 žen v Česku každý rok podlehne karcinomu děložního hrdla a dalších 800 případů každoročně přibude. Karcinom děložního čípku je třetím nejčastějším zhoubným nádorem u žen. Dá se mu přitom snadno předcházet. Je možné se proti němu očkovat a lékaři ho umí ve většině případů rozpoznat dřív, než rakovina vůbec propukne.

Se zavedením mamografického screeningu se snížila úmrtnost na karcinom prsu, potvrdila nová studie

12. 6. 2018 Journal of Medical Screening

Studie z Nového Zélandu je nejnovějším dokladem toho, že zavedení programu mamografického screeningu v dlouhodobém horizontu vede k poklesu úmrtnosti na karcinom prsu. Výsledky výzkumu byly právě publikovány v odborném časopise Journal of Medical Screening [1].

Bojíte se mamografu? Překonejte nejčastější mýty

11. 6. 2018 Zdroj: nova.cz

Rakovina prsu je po kožních nádorech nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. V České republice každoročně onemocní kolem 7 000 žen na rakovinu prsu a ročně jí přibližně 1 900 podlehne. Je dávno známo a statisticky prokázáno, že více než 90 % žen s nádorem prsu v počátečním stadiu se zcela vyléčí. Nejdůležitější tedy je, aby ženy přišly na preventivní vyšetření včas a podstupovaly jej pravidelně.

Lepší testy rakoviny děložního čípku

8. 6. 2018 Zdroj: Česká televize

Modernější testování líp odhalí přednádorové změny i rakovinu děložního čípku. Studie u dvou tisíc čtyř set českých žen prokázala, že testy na přítomnost DNA lidského papilomaviru jsou mnohem přesnější než ty v současnosti používané.

Komu slouží šíření lží o mamografii? Její přínos je nezpochybnitelný

29. 5. 2018 Zdroj: nasregion.cz

Před rakovinou prsu by se ženy měly mít zdravě na pozoru, panický strach je však zbytečný. Co mohou ženy dělat pro prevenci tohoto onemocnění a kdy by měly vyhledat odborníka? Jakým protivníkem jsou rakovině prsu současné diagnostické a léčebné možnosti medicíny a proč není namístě zpochybňování přínosu mamografického vyšetření, které možná mnozí čtenáři v médiích již zaznamenali? Na tyto a další otázky odpovídala expertka na mammární diagnostiku a bojovnice proti rakovině prsu MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D.

Znovu potvrzeno: mamografický screening v ČR snižuje úmrtnost na rakovinu prsu

23. 5. 2018 Zdroj: ÚZIS ČR

Po internetu se nezřídka šíří zvěsti o údajné neúčinnosti mamografického screeningu, které se však ani zdaleka nezakládají na pravdě a už vůbec ne na „tvrdých datech“. Řada vědeckých studií z posledních několika let opakovaně prokázala, že screening karcinomu prsu jednoznačně snižuje úmrtnost na toto onemocnění.

Jsou ženy očkované proti HPV chráněny před vznikem karcinomu děložního hrdla? A existují nějaká rizika související s očkováním?

9. 5. 2018 Zdroj: Tisková zpráva Cochrane

Vakcíny proti lidskému papilomaviru (HPV) chrání mladé ženy před lézemi děložního hrdla – zvláště pak ty, které podstoupily očkování ve věku 15–26 let. Nejnovější důkazy podporující toto tvrzení byly právě publikovány v Cochrane Library [1]. Nová studie rovněž shrnuje poznatky o potenciálních rizicích, která byla hodnocena v randomizovaných kontrolovaných studiích.

Strašák jménem rakovina. Ročně onemocní devadesát tisíc Čechů

3. 5. 2018 Zdroj: tyden.cz

Každoročně onemocní v České republice rakovinou průměrně 90 tisíc lidí. Podle České onkologické společnosti jsou poslední dostupné statistiky v Česku neúprosné. Přitom je důležité, aby Češi stále nepodceňovali prevenci a hlídali svůj životní styl.

Potvrzeno vědci: kolonoskopie zachraňuje životy

30. 4. 2018 Zdroj: i60.cz

Vyšetření tlustého střeva významně snižuje riziko smrti na jeho rakovinu, potvrdila nejnovější vědecká studie z USA [1]. Kolonoskopii, jak se tomuto vyšetření říká, mohou v Česku zdarma preventivně podstoupit lidé od 55 let.

Předkové dřív zemřeli a nádoru se nedožili, říká lékařka

28. 4. 2018 Zdroj: lidovky.cz

Rakovina je daň za prodlužující se život, říká docentka Petra Tesařová z Onkologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice. Jaká onkologická prevence podle ní má smysl?

Prevence a léčba závažných gastroenterologických onemocnění v Jihomoravském kraji

27. 4. 2018 Zdroj: Tisková zpráva ČGS ČLS JEP

Ve dnech 12.–13. 4. 2018 se ve Vile Stiassni v Brně na pracovním jednání sešli členové výboru České gastroenterologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČGS ČLS JEP) s jihomoravskými gastroenterology. „Cílem setkání, kterého se zúčastnilo na 30 odborníků z Jihomoravského kraje, bylo informovat kolegy o činnosti výboru ČGS a především diskutovat problémy oboru gastroenterologie nejen v tomto kraji“, představil význam akce předseda ČGS Prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc. Podobná setkání s regionálními gastroenterology se již v minulosti konala v Libereckém a Jihočeském kraji.

První zasedání Pracovní skupiny pro projekt Časný záchyt chronické obstrukční plicní nemoci v rizikové populaci

27. 4. 2018 Zdroj: ÚZIS ČR

Dne 20. 4. 2018 se na Hradeckých pneumologických dnech uskutečnilo první zasedání Pracovní skupiny pro projekt Časný záchyt chronické obstrukční plicní nemoci v rizikové populaci. Projekt probíhá pod odbornou garancí doc. MUDr. Vladimíra Koblížka, Ph.D. z Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Cílem projektu je ověření možnosti vyhledat a následně léčebně ovlivnit pacienty s CHOPN v raném stadiu, kteří dosud nebyli diagnostikováni.

Míň masa, víc pohybu a prohlídek. Jak se vyhnout rakovině?

26. 4. 2018 Zdroj: lidovky.cz

Zhruba třetině onkologických onemocnění se dá vyhnout. Stačí změnit životní styl. Co všechno občas lidé berou na lehkou váhu a jak by měla vypadat účinná onkologická prevence?

Riziko nádorů se dá snížit. Jak se jim dá předejít?

24. 4. 2018 Zdroj: lidovky.cz

Výsledky léčby nádorových onemocnění se zlepšují, nemocných přesto přibývá. Jak to? Mimo jiné i proto, že lidé žijí déle. Kterým nádorům lze předejít životním stylem a které jsou spíše dědičné?

Test na rakovinu do schránek. Češi dostanou zkumavky na stolici

27. 3. 2018 Zdroj: denik.cz

Odeberte si vzorek stolice a pošlete ho do centrální laboratoře. Takový pokyn dostanou na konci roku tisíce Čechů. Dopis spolu se zkumavkou najdou přímo ve své poštovní schránce. Ministerstvo zdravotnictví tak chce bojovat proti rakovině tlustého střeva a konečníku.

Stanovisko IARC ke screeningu kolorektálního karcinomu

27. 3. 2018 Zdroj: Tisková zpráva Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC)

Kolorektální karcinom je třetím nejčastěji se vyskytujícím zhoubným nádorem (ZN) u mužů a druhým nejčastěji se vyskytujícím ZN u žen; celosvětově tvoří téměř 10 % roční incidence ZN. Tomuto onemocnění však lze předcházet zdravým životním stylem a efektivním screeningem. Účinnost různých metod screeningu kolorektálního karcinomu právě vyhodnotili experti pověření Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny (IARC).

Archiv