Onkologové: Screening rakoviny děložního hrdla by se měl upravit

Český program proplácených preventivních kontrol, které mají odhalit rakovinu děložního hrdla, podle některých lékařů nefunguje dobře a měl by se upravit. Doporučují využívat HPV test, který je podle studií přesnější než dosavadní cytologický stěr a dokáže nádorové změny odhalit dřív. Na tiskové konferenci to řekli onkologové z gynekologických pracovišť Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1.LF UK) v Praze. O HPV test si mohou ženy v ambulanci říct, musí si ho ale zaplatit. Stojí kolem tisícikoruny. Experti se na úhradě neshodli.


Rakovinu děložního hrdla způsobuje lidský papilomavirus (HPV), proti němuž je možné se nechat i očkovat. V roce 1997 přibylo v Česku 1052 pacientek, zemřelo 484. O deset let později bylo nových případů 1012 a úmrtí 406. Předloni si diagnózu vyslechlo 822 žen a 364 zemřelo. Od roku 2007 je v Česku screeningový program, který zahrnuje jednou ročně proplácené vyšetření s cytologickým stěrem. Dorazí na něj asi polovina žen.

„Náš screening považuji za nefungující dobře. Vyžadoval by restrukturalizaci. Od roku 2007 ubylo 42 případů úmrtí. Není to obraz fungujícího screeningu, když ročně umírají čtyři stovky žen,“ řekl vedoucí onkologického oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1.LF UK Jiří Sláma. Podle něj zahraniční výzkumy ukázaly, že cytologické vyšetření selhává až ve třetině případů. HPV test dokáže díky analýze DNA odhalit přednádorové změny a stanovit míru ohrožení rakovinou děložního hrdla přesněji a dřív.

Celý článek na webu zdravi.euro.cz

Klíčová slova: karcinom děložního hrdla, lidský papilomavirus (HPV), cervikální screening

Zdroj: zdravi.euro.cz

24. 9. 2019


Zpět