O projektu

Screening rizika předčasného porodu zavedením programu QUIPP

Screening v lékařství znamená vyšetřování předem definované skupiny lidí za účelem vyhledávání chorob v časných stádiích, kdy pacient nemá žádné příznaky nebo potíže. Cílem screeningu je rozeznat včas chorobu a předejít rozvoji nemoci či případnému úmrtí.

V případě tohoto programu se jedná o vyšetření asymptomatických těhotných žen se zatíženou porodnickou anamnézou s cílem včas odhalit riziko předčasného porodu a zahájit cílenou a individuální léčbu.

Cílem projektu je otestovat možnosti zavedení screeningu předčasného porodu, který zahrnuje informace o porodnické anamnéze, fetálním fibronektinu (qfFN) a délce děložního hrdla, a ty využívat pro předpověď rizika předčasného porodu u asymptomatických rizikových žen.

Dalším cílem je ověřit vhodnost zavedení této metody časného záchytu mezi běžné screeningové programy v ČR a navrhnout způsob, jak jej u nás implementovat do stávajícího systému zdravotní péče. Výsledkem projektu by měl být návrh, jak zavést fungující systém prevence a diagnostiky předčasných porodů, jak jim úspěšně předcházet nebo je oddálit ku prospěchu plodu a matky.

ilustrační obrázek: Andreas Wohlfahrt (Pexels.com)

Jste na začátku těhotenství a obáváte se předčasného porodu? Je-li Vám více než 18 let, v minulosti jste již předčasně porodily nebo jste ve druhém trimestru o své miminko přišly, pak je právě pro Vás určen projekt Screening předčasného porodu. Ve studii podstoupíte jednoduché vyšetření a připravíme Vám léčebně-preventivní plán, abychom společně minimalizovali riziko předčasného porodu.

Vyplňte, prosím, náš kontaktní formulář zde, ozvou se Vám naši odborníci.