Co je PSA (prostatický specifický antigen)?

PSA je bílkovina, kterou produkuje každá prostata, neboť je nutná k normální funkci spermatu. Za normálního stavu je většina PSA vylučována do semene, kde způsobuje jeho zkapalnění. Pouze malá část se dostává do krevního séra a je detekovatelná. V případě porušení vnitřní architektury prostatické žlázy se větší část PSA začne dostávat do krevního séra a způsobí zvýšené hladiny PSA v krvi.

Hladina PSA v krvi může být zvýšená u mužů s karcinomem prostaty, nezhoubným zvětšením prostaty nebo s infekcí prostaty.

Jak se dá rakovina prostaty odhalit?

Rakovina prostaty se v časném stadiu obvykle neprojevuje žádnými obtížemi. Časný záchyt je tak možný jen při preventivním vyšetřením, jehož součástí je vyšetření prostaty přes konečník a odběr krve. Obtíže s močením jsou ve většině případů způsobeny jiným onemocněním prostaty – tzv. benigní hyperplazii prostaty (nezhoubné zvětšení prostaty). Nicméně větší nádory prostaty mohou rovněž způsobovat obtíže s močením.

Další příznaky jako bolesti či krev v moči jsou obvykle již projevem pokročilého nádorového onemocnění.

Podezření na nádor je nutné potvrdit biopsii prostaty (odběr vzorků z prostaty bioptickou jehlou). Pouze vyšetření těchto vzorků patologem dává jistotu, že v prostatě je rakovinný nádor. Další vyšetření jako CT, magnetická rezonance a scintigrafické vyšetření kostí slouží k zjištění rozsahu již prokázané rakoviny prostaty. Vlastní zjištění nádoru pomocí těchto metod není spolehlivě možné.